Finans Alanına Genel Bakış

finans

Finans terimi ile ne ifade ettiğimize dair potansiyel bir karışıklık gözlemlemekteyiz. Bir yandan, her işletmede, her sanayide ortak olan finans denen bir fonksiyon mevcut ve biz bu finans süreçlerini işlevsel beceriler kapsamında ele almış bulunuyoruz. Öte yandan, finansal hizmetler sektörü akla gelmektedir.  Aynı zamanda bankacılık, aracı kurumlar ve sigorta gibi tüm finansal kurumlara atıf yapan bir terim olarak bakmak durumundayız. Bu geniş perspektif ile meseleyi ele alıp bu anlayışla finans alanında bilgi birikimine sahip olmak, finansal hizmetler sektöründe veya finansal kurumlardaki olası kariyer yollarını mümkün kılacaktır kanaatindeyiz.

Finans Fonksiyonu

Finans fonksiyonu (Finance Functions) çeşitli fonksiyonları, faaliyetleri ve süreçleri kapsar. Finansman işlevleri, bütçe işlevleri, risk ve getiri yönetimi, nakit akışı yönetimi, nakit yönetimi, finansal yönetim, risk ve yönetişim ve daha pek çok ilişkili işlevin pusulasıdır. Finansal alan bilgisine sahip profesyonellerin kariyerinde önemli bir rol oynayan çeşitli finansal kurumlar bulunmaktadır. Finansal piyasadaki başlıca oyuncuları tartışalım.

Bankalar

Bankaların birincil işlemleri şunlardır:

  • Paranın güvende tutulması ve ayrıca gerektiğinde para çekme imkânı sağlanması
  • Çek defterlerinin çıkartılması, faturaların ödenebilmesi ve diğer tür ödemelerin yapılabilmesi
  • Kişisel krediler, ticari krediler ve mortgage kredilerin sağlanması (genellikle bir ev, mülk veya işletme satın almak için kredi)
  • Kredi kartlarının verilmesi ve kredi kartı işlemlerinin ve faturalandırmanın işlenmesi
  • Çeklerin yerine kullanılmak üzere banka kartlarının çıkarılması
  • Şubelerde veya ATM’leri kullanarak finansal işlemlere izin verilmesi.
  • Para transferi ve bankalar arasında elektronik fon transferi sağlanması
  • Gönderme emirlerinin ve otomatik ödemelerin kolaylaştırılması. (böylece fatura ödemeleri vb. işlemler otomatik olarak yapılabilir.)
  • Müşterilerin ilgili hesaplarını internet üzerinden görüntülemesine ve işletmesine yardımcı olmak için internet bankacılığı sisteminin sağlanması.
  • Müşteriden gelen mevduatların kabul edilmesi ve onlara kredi imkânı sağlanması.

Sigorta

Sigorta Aracılığı:  Sigorta brokerleri, müşteriler adına sigorta (genellikle şirket mülkleri ve kaza sigortası) için alışveriş yapar.

Sigorta Poliçesi: Kişisel hayat sigortası, sigorta brokerleri ve borsa brokeri tarafından sunulmaktadır. Ayrıca, sigortacılar işletmeler için benzer ticari sigorta türevleri de sunabilirler. Yıllık sigortalar, hayat sigortası, emeklilik sigortası, sağlık sigortası, gayrimenkul sigortası, kaza sigortası vb. türleri kapsar.

Reasürans: Reasürans, sigortacılara kendilerini büyük felaketlerde ciddi kayıplarından korumak için satılır.

Diğer Finansal Hizmetler

Özel sermaye:  Özel sermaye fonları genellikle kapalı fonlar olup, bunlar çoğunlukla özel veya özel olarak satın alınan işletmelerde kontrol edilen şirketlerin hisselerini alırlar. Özel sermaye fonları, yatırım yaptıkları firmaları edinmek için genellikle kaldıraçlı satın alımları kullanmaktadır. En başarılı özel sermaye fonu, hisse senedi piyasalarından sağladığı getiriden önemli ölçüde yüksek kar sağlayabilir.

Melek Yatırımı: Melek yatırımcı, genellikle işe yerleştirilebilir borç veya sahiplik eşitliği karşılığında bir iş kurma sermayesi sağlayan zengin bir kişidir. Küçük ama artan sayıda melek yatırımcılar, araştırma paylaşmak ve yatırım sermayelerini bir araya getirmek için melek gruplarında veya melek ağlarında kendilerini organize etmektedirler.

Borç Çözümü:  Çok fazla borcu bulunan kişilere talep ettikleri finansmanı bulabilmeleri için yardımcı olan bir tüketici hizmetidir. Ancak bunlar iflas istemezler ve borçlarını ödemek isterler. Söz konusu bu borçlar, kişisel krediler, kredi kartları veya bazı durumlarda tüccar hesapları dahil ancak bunlarla sınırlı olmayan çeşitli şekillerde tahakkuk edebilir. Bu durumdaki borçlulara yardımcı olabilecek pek çok hizmet / şirket mevcuttur.  Bunlara borç konsolidasyonu, borç yerleşimi ve yeniden finansman da dâhildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir